6. Sınıf Yeryüzünde Yaşam Testi Çöz 2 (İnsanlar Yerler ve Çevreler)

6. sınıf sosyal bilgiler dersi ünitelerinden yeryüzünde yaşam ünitesi ile ilgili hazırlanan 2. konu testini çözeceksiniz. Yeryüzünde yaşam konu testleri için eklediğimiz ilk testi buradan , üçüncü testi buradan çözebilirsiniz.

Bu testle ilgili bazı bilgilendirmeler:

Sınav sonunda 6. sınıf sosyal bilgiler testi ve cevapları tekrar sizlere gösterilecektir. Sınavı tamamladığınızda doğrularınızı, yanlışlarınızı sorular üzerinden görebileceksiniz. Ayrıca başarı yüzdeniz ve başarınız hakkında HangiSoru.com’un yorumunu da görebileceksiniz. Başarılar, hangisoru..com

Tebrikler - YERYÜZÜNDE YAŞAM adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Çankırı Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Erzurum’a göre Ekvator’a daha uzaktır.Ancak Erzurum Çankırı’dan daha soğuktur. Erzurum’un Çankırı’dan daha soğuk olmasının temel nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
A
A) Deniz’e uzak olması
B
B) Deniz etkisine kapalı olması
C
C) Doğusunda büyükü bir kara parçasının olması
D
D) Yükseltisinin fazla olması
Soru 2
I. Kıyı kesimler iç kesimlerden daha çok yağış alır. II. İç kesimlerde yıllık sıcaklık ortalaması kıyalara göre daha düşüktür. III. Arazinin dağlık ve engebeli olduğu yerlerde ulaşım zordur. Bir bölgede yerşekilleri sade, yağış fazla, yıllık sıcaklık ortalaması yüksekse o bölgede nüfus fazla olur. İç Anadolu Bölgesi’nde Konya Ovası’nda yerşekilleri sade olduğu için tarıma elverişli alanlar geniştir. Ancak nüfus azdır. Yukarıda verilenlere göre aşağıdakilerden hangisi Konya Ovası’nda nüfusun az olmasının nedenlerinden biri değildir?
A
A) Yağışların az olması
B
B) Ulaşımın kolay olması
C
C) Kış mevsiminin soğuk geçmesi
D
D) Yaz kuraklığının etkili olması
Soru 3
Buğday yetişme döneminde su, olgunlaşma döneminde sıcaklık isteyen bir bitkidir  Sonbaharda ekilen buğdayın, yaklaşık aynı paraleller arasında olan İç Anadolu Bölgesi’ne göre Doğu Anadolu Bölgesi’nde daha geç olgunlaşması, sıcaklıkla aşağıdakilerden hangisi arasındaki ilişkiyi gösterir?
A
A) Ekvator’a olan uzaklıklarının farklı olmasıyla olmasıyla
B
B) Denize olan uzaklıklarının farklı
C
C) Ortalama yükseltilerinin farklı olmasıyla
D
D) Aldıkları yağış miktarlarının farklı olmasıyla
Soru 4
Zeytin, muz, portakal, çay, buğday, fındık vb. farklı iklim bölgelerinde yetişebilen bitki çeşitleridir. Bu bitkilerin kepsinin Türkiye’de yetişmesi aşağıdakilerden hangisine bağlıdır?
A
A) Dağlık bir ülke olmasına
B
B) Geniş tarım alanlarına sahip olmasına
C
C) Makineli tarım yapılmasına
D
D) Çeşitli iklim tiplerinin görülmesine
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
4 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
1234Son
Geri dön

Yorum yapın