6. Sınıf Yeryüzünde Yaşam Testi Çöz 1 (İnsanlar Yerler ve Çevreler)

6. Sınıf Yeryüzünde Yaşam testi çöz. 6. sınıf Yeryüzünde Yaşam, soruları ve cevapları online. 6. sınıf yeryüzünde yaşam ünitesi ile ilgili sorular ve cevapları. Yeryüzünde yaşam testi için eklediğimiz üçüncü testi ise buradan çözebilirsiniz.

Bu testle ilgili bazı bilgilendirmeler:

Sınav sonunda 6. sınıf sosyal bilgiler testi ve cevapları tekrar sizlere gösterilecektir. Sınavı tamamladığınızda doğrularınızı, yanlışlarınızı sorular üzerinden görebileceksiniz. Ayrıca başarı yüzdeniz ve başarınız hakkında HangiSoru.com’un yorumunu da görebileceksiniz. Başarılar, hangisoru..com

Tebrikler - YERYÜZÜNDE YAŞAM adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Herhangi bir bölgenin ya da Dünya’nın bütününün kuşbakışı (tam tepeden) görünümünün belli bir oran (ölçek) dahilinde küçültülerek düzlem üzerine çizilmesiyle elde edilen şekle ne denir?
A
A) Harita
B
B) Kroki
C
C) Resim
D
D) Grafik
Soru 2
Yeryüzünün bir bölümünün ya da tamamının kuşbakışı (tam tepeden görünümü) görünümünün düzleme çizilmesiyle elde edilen şekillerin harita özelliği taşıyabilmesi için öncelikle aşağıdakilerden hangisi gereklidir?
A
A) Yerşekillerinin yükselti değerlerinin verilmiş olması
B
B) Belli bir ölçeğe göre çizilmiş olması
C
C) Kullanılan işaretlerin ne anlama geldiklerinin açıklanmış olması
D
D) Ülkelerin sınırlarının belirtilmiş olması
Soru 3
Haritalar yapılırken kara ve denizlerin yerküre üzerindeki biçimleri ve genişlikleri tam olarak yansıtılamamakta ve boyutlarında gerçeğe uymayan bozulmalar olmaktadır. Haritalarla ilgili olarak yukarıda anlatılan durumun temel nedeni aşağıdakilerden hangisidir?
A
A) Küçültme oranının ya çok küçük ya da çok büyük seçilmesi
B
B) Harita çizimi için gerekli olan teknolojik gelişmenin yetersiz olması
C
C) Küresel olan Dünya yüzeyinin düzleme çizilmiş olması
D
D) Harita için kullanılan kağıtların boyutlarının küçük olması
Soru 4
Aynı büyüklükteki dört kağıda, kağıtlarda boşluk kalmadan aşağıda verilen yerlerin haritaları çizilmiştir. Hangisinin ölçeği en büyüktür?
A
A) Türkiye
B
B) Marmara Bölgesi
C
C) Avrupa Kıtası
D
D) Asya Kıtası
Soru 5
Dört ayrı Türkiye siyasi haritasında İstanbul ile Ankara arasındaki kuş uçuşu mesafe aşağıda verilen uzunluklarda gösterilmiştir. Hangi haritanın ölçeği en büyüktür?
A
D) 16 cm
B
B) 32 cm
C
C) 44 cm
D
D) 56 cm
Soru 6
Haritalarda küçültme oranına ne denir?
A
A) Grafik
B
B) Ölçek
C
C) Tablo
D
D) Sembol
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
6 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
6Son
Geri dön

Yorum yapın