8. Sınıf Paragrafta Anlam Testi Çöz 1

8. Sınıf Türkçe konularından Paragrafta anlam sorularından oluşan ilk testimizi buradan online ve ücretsiz çözün. Paragrafta anlam testinde 14 soru sorduk buna karşılık 20 dakika veriyoruz. 8. Sınıf parçada anlam testi çöz. 8. Sınıf Türkçe parçada anlam soruları çöz. Paragrafta anlamla ilgili 8. sınıf soruları çöz. 8. sınıf paragraf soruları çöz. 8. sınıf Paragraf testi online çöz. Sorular Türkçe yazılıları ve LGS sınavına hazırlık amacıyla hazırlanan kaliteli sorulardır.

hangisoru.com tarafından hazırlanan 8. sınıf LGS sınavına hazırlık için hazırladığımız ve güncel sorulardan hazırlanan 8. sınıf paragraf sorularını çöz. 8. sınıf parçada anlam testi online çöz.

Tebrikler - Parçada Anlam Testi 1 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Bütün insanları dostun bil, kardeşin bil kızım Sevincin ürünüdür insan, nefretin değil kızım Zulmün önünde dimdik tut onurunu Sevginin önünde eğil kızım. Ataol BEHRAMOĞLU Bu dörtlükte aşağıdakilerden hangisiöğütlenmemektedir?
A
Fedakârlık yapma
B
İnsan sevgisi
C
Kardeşlik duygusu
D
Onurlu davranma
Soru 2
İnsanlar birbirine mektup yazmalı. Çünkü mektupta sesin tonu belli olmaz. Çünkü mektup düşünülerek yazılır. Birdenbire ağzımızdan kaçan kelimeleri hiçbir şey geri getiremez. Söylediklerimizin üstü çizilemez. Çünkü söylediklerimiz dinlenmeyebilir; sözümüz kesilir, içeriye o anda biri girer, okunan mektup ise mutlaka tamamlanır. Parçaya göre mektup yazmanın asıl nedeni nedir?
A
Dinlenilmeme olasılığının olması
B
Geri dönüşünün olmaması
C
Uzun sürede yazılması
D
Düşünülerek yazılması
Soru 3
Anne babaların gündemlerindeki konulardan biri çocuklarla “kaliteli zaman” geçirmek. Ebeveynler “Çocuklarıyla paylaştıkları zamanın kalitesini ne belirler?” sorusunun yanıtını bulamıyorlar. Genellikle çocuğun zekâsını geliştirecek, onu eğitecek faaliyetlerin kaliteyi sağlayacağını düşünüyorlar. Oysa buradaki kalitenin kelime anlamı; çocuğun seveceği, mutlu olacağı ve sadece kendisine ayrılmış zamandır. Paragraf aşağıdaki sorulardan hangisine cevap olarak yazılmıştır?
A
Ebeveynler çocuklarından ne beklemektedir?
B
Çocuklarla kaliteli zaman geçirmek ne demektir?
C
İyi anne-baba nasıl olunur?
D
Mutlu çocuk nasıl yetiştirilir?
Soru 4
Abant’a İstanbul’dan gidiliyorsa Kaynaşlı yol ayrımından Bolu Dağı’na çıkarak oradan Abant Kavşağı’na sapılır. Sonrasında her tarafı ağaçlarla çevrili 21 km bir yol sonunda Abant Gölü’ne ulaşılır. Yol boyunca oldukça güzel mekânlar ve restoranlar bulunur. Yol üzerinde lezzetli bir sabah kahvaltısı yapabilir ya da balık restoranlarında oldukça lezzetli taze tutulmuş balık çeşitleri yiyebilirsiniz.Ankara’dan ulaşım ise E-5 karayolundan yapılır. E-5’ten Bolu Dağı mevkiine sapılırsa, buradan Abant yolu başlamaktadır. Abant’a ulaşım için diğer bir alternatif ise, otobüsle Bolu merkeze gelerek, buradan Abant’a minibüslerle gitmektir. Bu parça aşağıdaki sorulardan hangisine verilmiş bir cevaptır?
A
Abant’a nasıl gidilir?
B
Abant nereye bağlıdır?
C
Abant’a niçin gidilir?
D
Abant’a ne zaman gitmek gerekir?
Soru 5
Sanatın temel konusu insandır, insanla ilgili her şeyi sanatta bulabiliriz. Sanat, toplumun aynası olduğu için, toplumdaki değişmeleri sanatın yansıtması doğaldır. Sanatçıların da toplumla birlikte yaşayışı, duyuşu, düşünüşü de değişir. Bu toplumsal değişim sanatın değişmesine de yol açar. Bu paragraftan aşağıdaki yargılardan hangisi çıkarılamaz?
A
Sanat toplumu yansıtır.
B
Sanatçı toplumdan etkilenir.
C
Sanatçı toplumu yönlendirir.
D
Toplum sanatı değiştirir.
Soru 6
Toplumsal değerlerin sese bürünmüş şeklidir türküler. Türküler sesimiz, yürek sızılarımızdır. Dilimizin rengi, güzelliği; sözümüzün özüdür. Türküler sinelere hapsedilen aşkların dilidir. Yukarıdaki parçada türkülerin hangi niteliğine değinilmemiştir?
A
Sadece ozanlarca bestelendiğine
B
Dilin güzelliklerini gösterdiğine
C
Duyguları ifade ettiğine
D
Toplumsal değerleri yansıttığına
Soru 7
Kırmızı renk, her yere farklı anlamlar yükler. Manavda domates, Adana’da kan kırmızı karpuz, Ereğli’de mis kokulu çilek… Hastanede ameliyathaneye son anda yetiştirilen kan… Bu parça aşağıdakilerden hangisini anlatmaktadır?
A
Kırmızı rengin çok sevilmesi
B
Kırmızı rengin kişilere çağrıştırdıkları
C
Kırmızı rengin kullanıldığı yerler
D
Kırmızı rengin dikkat çekici olması
Soru 8
Yaz gelecek. Güneşli bir gün. Sıcaklar bastıracak. Şimdi inceden inceye, serin bir hava var. Sokağın binbir kokusu; kış boyunca işlenmiş duvarlara güneşin vurmasından yayılan rutubet kokusu, caddelerin kokusu… Bir yaz daha gelecek işte. Yaklaşıyor yaz. Bu parçada hangi organımızla algılayabileceğimiz duyuya yer verilmemiştir?
A
Görme
B
Koklama
C
İşitme
D
Dokunma
Soru 9
Küçük çocuğun yaptığı resme dikkatle bakan arkadaşı, ‘‘Bu da bir şey mi? Ben bunun daha iyisini yaparım!” dedi. Sonra kendi yaptığı resmi gösterip arkadaşının yaptığı resmi eleştirmeye devam etti. Bu paragrafta, çocuğun duygularına egemen olan aşağıdakilerden hangisi ile açıklanabilir?
A
Hoşgörü
B
Kıskançlık
C
Beğenme
D
Takdir
Soru 10
Kucak açarsın herkese Bu dost, şu düşman demeden İyilik yaparsın herkese Bir karşılık beklemeden Dörtlüğün anlamına uygun atasözü aşağıdakilerin hangisinde vardır?
A
İyilik eden iyilik bulur.
B
İyiliğe iyilik olsa, koca öküze bıçak olmazdı.
C
İyilik et denize at, balık bilmezse Halik bilir.
D
Adamın iyisi iş başında belli olur.
Soru 11
(1) Sinemanın mucizesi insan yüzünün yakın planıdır. (2) Geniş açıya yönelik bu akım, kısmen sinemanın geçirdiği dönüm noktası olan teknolojik değişimlerle açıklanabilir. (3) Bu yüzden sinemanın şimdilerde yakın planlardan kaçması şaşırtıcı. (4) Bunun sebebini anlamakta zorlanıyorum. Yukarıda numaralarla belirtilmiş cümlelerden hangisi düşüncenin akışını bozmaktadır?
A
1
B
2
C
3
D
4
Soru 12
(1) Köpekler daha yabanda yaşarken güçlü koku alma duyuları ile hızları sayesinde avlanıp yaşamını sürdürüyorlardı. (2) Avı, daha iyi yakalamalarını sınırlayan içeri çekemedikleri tırnaklarıdır. (3) Fakat çitalar ve köpekler, tırnaklarını keskin uçlu pençeler durumuna getiremezler. (4) Aslan, kaplan ve leopar gibi yabani tüm kediler çekebildikleri ve istediklerinde ayak kaslarını gererek açabildikleri pençelerini ava batırabilirler. Yukarıdaki numaralanmış cümlelerden hangi ikisi yer değiştirirse parçada anlamlı bütünlük sağlanmış olur?
A
1. ve 2.
B
2. ve 3.
C
2, ve 4.
D
3. ve 4.
Soru 13
Zaman zaman düşeriz kaygı çukuruna, içimiz yanar, yüreğimiz burkulur, rahatımız kaçar, huzurumuz uçar gider. Ama çukura çakılıp kalmayız. Çukurun devamlı sakinlerinden olmayız. Çukur bir tünele dönüşür… Paragraf aşağıdaki cümlelerden hangisiyle tamamlanmalıdır?
A
ve ilelebet orda kalırız.
B
umut ışığı yanar, çıkar gideriz.
C
biz de o tünelde saplanıp kalırız.
D
tünelin de çıkışı yoktur.
Soru 14
… Röportaja hazırlık sürecinde, sorulacak sorular belirlenir. Bu sorular, belli bir sıraya konur. Soruların konuşma sırasında unutulmaması için bir kağıda not edilmesinde yarar vardır. Röportajda sorular sıralanırken merak edilenler belli bir plan içinde düzenlenir. Bu röportajın planlı bir yazı türü olduğunu gösterir. Yukarıdaki parçanın giriş cümlesi aşağıdakilerden hangisi olabilir?
A
Röportaj posta ya da mektup yoluyla da gerçekleştirilebilir.
B
Bu tür görsel unsurlar sıkça kullanılır.
C
Röportaj temelde soru cevap yöntemiyle kurgulanan bir yazı türüdür.
D
Muhabirlerin de sıkça başvurduğu bir yöntemdir.
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
14 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
11121314Son
Geri dön

8. Sınıf Paragrafta Anlam Test Çöz

“8. Sınıf Paragrafta Anlam Testi Çöz 1” üzerine 19 yorum

  1. bence kolaydı zaten lgs ye 5 gün kalmışken bütün siteleri dolaşıp duruyorum bu site deki sorular da hoşuma gitti açıkçası arkadaşlar hepimiz için hayırlısı inşallah söyleyeceklerim bu kadar

    Yanıtla

Yorum yapın