8.Sınıf LGS Türkçe Deneme Sınavı 16

8.Sınıf LGS Türkçe Deneme Sınavı 16 başlıklı testimiz MEB kazanımlarına ve müfredatına uygun olarak hazırlanmıştır.

Tebrikler - 8.Sınıf LGS Türkçe Deneme Sınavı 16 adlı testimizi başarıyla tamamladınız.

Sınavda size  %%TIME_ALLOWED%% saniye verildi %%TIME_USED%% saniyede sınavı tamamladınız.

Bu sınavda sorulan %%TOTAL%% soruya karşılık, %%SCORE%% doğru %%WRONG_ANSWERS%% yanlış cevap verdiniz.

Sınavdan aldığınız puan: %%PERCENTAGE%%

Sınav sonucunuz hakkındaki değerlendirmemiz: %%RATING%%


Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1

Evin arka balkonu bahçeye bakar. Kuş sesleriyle uyanırsınız. İlk bakışta göremezsiniz onları ama sesler dört bir yandan kuşatır sizi. Günün ilk gülücükleri onlardır. Kimi tek başına kendi bestesini seslendirir. Kimi de muhabbet sever, birlikte söyleşir. Birlikte şarkı okur.

Aşağıdakilerin hangisi bu metindeki sözcüklerden herhangi birinin anlamı değildir?

A
Sesli olarak söylemek
B
Karşılıklı konuşmak, sohbet etmek
C
Belirmek, ortaya çıkmak
D
Bir şeyin yüzü bir yöne doğru olmak
Soru 2

Yarım asırdan fazla süredir kendine has niteliği ve zengin içeriğiyle okurların gönlünde taht kuran dergimiz, okuyucularının geleceklerine yön vermeye, ülkemizde popüler bilim iletişiminin en önemli aracı olmaya ve çağın gerekliliklerine uygun bilim okuryazarı olan bilinçli nesiller büyütmeye devam ediyor.

Bu cümlede sözü edilen dergi aşağıdakilerden hangisiyle nitelendirilemez?

A
Evrensel
B
Etkileyici
C
Modern
D
Özgün
Soru 3

Yusuf, Caner, Elif, Nazlı, Mehmet, Fatih, Serkan ve Akif adlı kişiler 4 katlı ve her katta iki daire olan bir apartmanda oturmaktadır. Toplamda 8 dairenin iki farklı cepheyi gördüğü bu apartmanda oturan kişiler ile ilgili şunlar bilinmektedir:

• Bayanlar 2. katta oturmaktadır.

• Mehmet ile Elif’in arasında kalan dairede Serkan oturmaktadır.

• Fatih ile Caner arasında iki daire bulunmaktadır.

• Elif ile Yusuf’un daireleri aynı cephede değildir.

Buna göre aşağıdakilerden hangileri bilinirse tüm kişilerin oturdukları daireler belirlenebilir?

A
Yusuf ve Mehmet’in hangi katta oturduğu
B
Serkan’ın ve Caner’in hangi cephede oturduğu
C
Akif’in hangi katta, Caner’in hangi cephede oturduğu
D
Nazlı’nın hangi cephede, Fatih’in hangi katta oturduğu
Soru 4

(I) Yeni yıl konserler, tiyatrolar, resim sergileriyle oldukça güçlü ve hareketli başladı. (II) Sanatseverin izlemek istediği şeyi, bırakın kar ya da yağmur, gökten taş bile yağsa engelleyemez. (III) Bu yönelimi maddi olanaklarda temellendirmek de yanlış olur. (IV) Çok şükür ki konserler, tiyatrolar herhangi bir eğlence yerinden çok daha ucuzdur.

Bu parçada numaralanmış cümlelerle ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A
I. cümlede benzetmeden yararlanılmıştır.
B
II. cümlede abartmaya başvurulmuştur.
C
III. cümlede kişisel düşünceye yer verilmiştir.
D
IV. cümlede karşılaştırma yapılmıştır.
Soru 5

İnsan, mutlu bir hayat sürdürebilmek için çeşitli ihtiyaçlarını gidermek ister. İhtiyaçlarını giderdiğinde rahatlık, gideremediğinde rahatsızlık duyar. Bu noktada önemli olan hangi ihtiyaçların zorunlu olduğunu, hangilerinin zorunlu olmadığını belirlemektir. Oysa çoğu zaman birey farkında olmayarak, bir tür “bilinç uyuması” sonucunda zorunlu ihtiyaçlarıyla zorunlu olmayan ihtiyaçlarını ayırt edemez. Çünkü ihtiyaçların derecesi ve şekli, insanın yaşına, cinsiyetine, mesleğine, yaşadığı toplumun yapısına göre değişiklikler gösterir. Örneğin beslenme ihtiyacı değişmez ama ne kadar ve nasıl tatmin edildiği hususu, toplumdan topluma ve dönemden döneme değişiklik gösterir.

Bu parçadan hareketle aşağıdaki yargılardan hangisine ulaşılamaz?

A
İnsanları ihtiyaçları farklı nedenlerden ötürü değişkenlik gösterebilir.
B
İhtiyaçların karşılanıp karşılanmaması, insanın psikolojisini etkiler.
C
İnsanlar, ihtiyaçlarının önem derecesini bazen doğru belirleyemez.
D
Sosyal medya ve reklamlar, insanların ihtiyaç listesinin oluşumunda etkilidir.
Soru 6

Dergimiz 2009 yılının Mart ayında başladı yolculuğuna. - - - - 16 ya da 24 sayfalık sayılar çıktı ve küçük küçük adımlarla aldı yolunu. Sonra giderek daha güvenli ve daha büyük adımlarla yürümeye başladı. Gün oldu 64 sayfaya çıktı. Kitaplardan, bu kitapları yazanlardan, resimleyenlerden, çevirenlerden, yayımlayan yayınevlerinden, eleştirenlerden, tanıtanlardan, - - - - bir kitabın çıkması ve okurun eline ulaşması için emeği geçen herkesten - - - - okurlarından aldığı destekle başardı bunu.

Aşağıdaki geçiş ve bağlantı ifadelerinden hangisi bu metinde boş bırakılan yerlerden herhangi birine getirilemez?

A
Özellikle
B
Oysaki
C
İlk olarak
D
Kısacası
Soru 7

Sanatçının elinde, dilinde, fırçasında her şey başka güzeldir. Yıllarca izlersiniz, doyamazsınız. Tüm güzellikler neye yarardı, gören göz, dinleyen kulak, paylaşan yürek olmasaydı?

Aşağıdaki dizelerden hangisi bu metnin ana düşüncesiyle örtüşmektedir?

A
Üzme kendini her şeye rağmen Dünya yaşanmaya değer
B
Güzelliğin on para etmez Bu bendeki aşk olmasa
C
Ben güzele güzel demem Güzel benim olmayınca
D
Gel sevelim sevileni seveni Sevgisiz suratlar gülmüyor canım
Soru 8

 • Yazarın amacı okuyucuyu bilgilendirmektir.

• Yazar, düşüncelerini kanıtlama yoluna gitmiştir.

• Nesnel yargılar ağır basmaktadır.

Aşağıdaki metinlerin hangisinde bu özelliklere yer verilmiştir?

A
İnsanlardan arkadaşlarına, çocuklarına, öğrencilerine yardım etmeleri beklenir. Yalnız bunu yaparken başkalarının işine karışmak ile o kişilere yardım etmeyi birbirinden iyice ayırmak gerekir. Bunun için bir insana ne zaman yardım edeceğine, ne zaman işlerine karışmayacağına dair doğru zamanı seçmek, önemlidir. Çünkü her işe karışmak, hem karışana hem karşıdaki insana zarar veriyor.
B
Siz benim bir futbol maçında hakemlik yaptığımı duydunuz mu hiç? Bahse girerim ki “Yok canım, olmaz öyle şey.” dersiniz... Ama oldu işte! Hem de bir değil, iki değil, tam üç kez... Maçlarda gördüğünüz hakemler gibi giyindim, sahaya çıktım, düdüğümü çaldım ve oyunu yönettim.
C
Memleketimizde birçok yerin adı ağaçtan alınmıştır: Çamlıbel, Kirazlı Yayla, Kırkağaç gibi. Bunlar halkın ağaca verdiği önemi gösterir. Bazı ağaçla ilgili, yörelerin ayrıca bir tarihi de vardı. Göynük’teki “Bey Kavağı” denen yerin adlandırılmasında Yıldırım’ın oğlu Süleyman’ın rolü olduğunu Âşıkpaşazade Tarihi yazar.
D
Kavgalı bir dünya diyorlar. Adım başı sıkıntı, gerginlik… Bir de “stres” modası var, biliyorsunuz… Herkesin ağzında bir “stres”tir gidiyor. Ruhsal gerilimlerden bu kadar çok söz etmek de bir ruhsal gerilim değil mi? Duyuları bastırmak ne kadar yanlışsa dertleri, sıkıntıları bu denli vurgulamak da yanlıştır.
Soru 9

YAZININ İCADI

- - - - Okuma yazmayı öğrenmeden önce eline kalem kâğıt aldığında ne yapardın? Resim değil mi? İşte yazının icadından önce de insanlar mağara duvarlarına resim yaparak kendilerini ifade ederdi. Örneğin kaç tane koyunu olduğunu not etmek istediğinde bir koyun resmi çizer, yanına ise koyunların sayısı kadar çentik atardı. - - - - Her kelimenin resimlerle anlatıldığını düşünsene! Akılda tutmak ne kadar zor olurdu. İste bu yüzden alfabeler icat edildi. Her ses için bir şekil belirlendi. Bu sayede her kelime rahatlıkla ifade edilir oldu. Fenikelilerin MÖ 1000’li yıllarda icat ettiği ilk alfabede yirmi iki harf vardı ve bunlar sadece sessiz harflerdi. - - - - Giderek alfabeler çeşitlendi. Her dile göre bir alfabe kullanılmaya başlandı. Mesela Türkçede “ç, s, g” gibi harfler varken İngilizcede bu harfler yer almıyor. Çünkü İngilizcede “ç, s” veya “g” sesi yok. Aynı şekilde İngilizcedeki “x, w” gibi harfler de Türkçede bulunmuyor. Bu da alfabeleri şekillendiriyor.

Bir medya metninden alınan bu parça için en uygun alt başlıklar aşağıdakilerden hangisinde sırasıyla verilmiştir?

 
A
Önce Resim Vardı - Resimden Alfabeye - Her Dilde Bir Alfabe
B
Resimli Yazı - Resimli Alfabe - Alfabe Çeşitleri
C
Resmin İcadı - Alfabe Çeşitleri - Her Dilde Bir Alfabe
D
Resimden Alfabeye - Alfabenin Önemi - Dil ve Alfabe
Soru 10

Seslenmelerde hafif ünlem yerine geçer Ara sözleri, ara cümleleri seçer Sıfatları üst üste bindirmez Karmaşa doğmayacaksa araya girmez

Aşağıdaki cümlelerden hangisinde virgül (,) bu dizelerde belirtilen görevlerinden biriyle kullanılmamıştır?

A
Esmer, iri yarı bir delikanlı içeriye girdi.
B
Hey, ayağıma basıyorsunuz şu an!
C
Gittikçe keyifleniyor, havalara uçuyordu.
D
Görevli, çocukları tek tek servislere bindirdi.
Soru 11

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğinde hazırlanan 38. Uluslararası İstanbul kitap fuarı, 2-10 Kasım 2019 tarihleri arasında okurları, yurt içi ve yurt dışından pek çok değerli yazarla buluşturacak.

Bu metinde aşağıdaki kurallardan hangisine uyulmamasından kaynaklanan bir yazım yanlışı yapılmıştır?

A
Belli bir tarih bildiren ay ve gün adları büyük harfle başlar.
B
Sıra sayılarının rakamla gösterilmesi durumunda ya rakamdan sonra bir nokta konur ya da rakamdan sonra kesme işareti konularak derece gösteren ek yazılır.
C
Kurultay, bilgi şöleni, çalıştay, açık oturum vb. toplantıların adlarında her kelimenin ilk harfi büyük yazılır.
D
Dört veya daha çok basamaklı sayıların kolay okunabilmesi amacıyla içinde geçen bin, milyon, milyar ve trilyon sözleri harfle yazılabilir.
Soru 12

Yangtze Nehri, bir zamanlar dünyanın üçüncü en uzun nehriydi. Çin’deki bu nehir, sonuçları sonsuza kadar sürecek bir değişime sahne oldu. Çünkü nehrin üzerinde dev bir hidroelektrik barajının yapımına başlandı. Yapımı tamamlandığında bu baraj 2,3 kilometre genişliği ve 185 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük barajı olacak. Ancak baraj sularının altında kalacağı için, çevrede yaşayan 1,3 milyon insanı buradan göç etmek zorunda bırakacak. Baraj, akarsuyun akışını değiştireceğinden en azından 2500 bitki ve 80 balık türünün soyunun tükenmesine yol açması bekleniyor. Öte yandan akarsuyun barajın dışında kalan bölümündeki çökelti miktarı azalacak. Bunun da suyun akışını hızlandırarak erozyonlara neden olacağı tahmin ediliyor.

Buna göre sözü edilen baraj tamamlandığında aşağıdakilerden hangisiyle ilgili sorun oluşması beklenmez?

A
Bitki çeşitliliğinin zarar görmesi
B
Toprak kaybının oluşması
C
Yerleşim alanlarının yok olması
D
Tarımda kullanılacak su miktarının azalması
Soru 13

Seferberlik yıllarını dinlerken ürpererek Tandır başlarında uyudun mu hiç

Bu dizelerdeki altı çizili fiilimsinin türce özdeşi aşağıdakilerin hangisinde kullanılmıştır?

A
Ne vakit bir yaşamak düşünsem Bu kurtlar sofrasında belki zor
B
Bilir misin köylerde akşam olunca Çekilir el ayak ortalıktan
C
Yorgun gecelerde titreyen Bir yetim bir öksüz yüreğimle sevdim seni
D
Düşün bu şehrin garip gecelerini Düşün yalnızlıklar içinde beni
Soru 14

Nasrettin Hoca fıkraları günlük hayatta herhangi bir düşünceyi örnek vererek güçlendirmek, karşısındakini ona inandırmak ya da bir durumu açıklamak gibi amaçlarla anlatılır. Aşağıda bir Nasrettin Hoca fıkrası verilmiştir.

Bu bilgilere göre aşağıdaki durumların hangisinde “Keçiyi İçeri Al” fıkrasının anlatılması uygundur?

A
Değerbilmez birine elindekilerin değeri fark ettirilmek istendiğinde
B
Karamsar birine umut aşılanmak istendiğinde
C
Bir kimse tarafından herkes memnun edilmek istendiğinde
D
Bir olayda doğru ve adil karar verilmek istendiğinde
Soru 15

Medya ve içeriklerinin çocuklar üzerindeki sakıncaları aşağıdakilerden hangisinde “Terazi var, tartı var, her şeyin bir vakti var.” atasözü doğrultusunda aktarılmıştır?

A
Medya, uğraş gerektirmeden hazır bilgiye rahatlıkla ulaşma imkânı sağlar. Bu da çocuk ve gençlerde hem tembellik ve hazırcılık gibi olumsuz özelliklerin gelişmesine hem de sahip olduklarının değerini bilmeme problemine neden olabilir. Ayrıca birtakım bilgi ve becerilerin gelişmesi için deneme yanılma, düşüp kalkma gibi deneyimleri azaltmasıyla bu deneyimlerden elde edilecek bilgi ve becerinin de kazanılmasını engelleyecektir.
B
Medyanın birçok türü artık neredeyse her mekânda erişilebilir ve kullanılabilir durumdadır. Evde, okulda, iş yerinde, toplu taşıma araçlarında veya günün herhangi bir anında herhangi bir yerde kullanılabilen bu araçlar, bireylerin insanlarla ilişki ve iletişim kurmalarını zayıflatmakta, sadece bu araçlarla zaman geçiren bir birey tipi oluşturmaktadır.
C
Medya her tür içeriğine isteyen herkesin ulaşabileceği yapısıyla eğitimde aşamalılığı olumsuz etkiler. Bu sebeple birtakım bilgiler zamanından önce edinilerek bilgiler arası hiyerarşi bozulur. Bu da çocuğun veya gencin psikolojik, fiziksel, sosyal vb. hazırlıkları olmadan birtakım bilgilere muhatap olmasına, uyum ve hazmetme problemleri yaşamasına sebep olabilir.
D
Medyada bazen öyle özensizlik ve dikkatsizlikler, öyle hatalar yapılır ki... Örneğin bir hırsızlık haberinde haberin bir parçası olarak mağdur ya da sanık konumundaki çocuğa açık kimliğiyle veya fotoğrafıyla yer verilir. Bu şekilde haber yapılarak henüz reşit olmamış çocuk ya da genç ile bunların aileleri, medya tarafından bir kez daha mağdur edilmiş olurlar.
Soru 16

Bulaşıcı hastalıklar, önlem alınmadığı takdirde oluşacak salgınlarla geniş kitleleri etkileyebilecek, ciddi toplumsal etkiler doğurabilecek önemli halk sağlığı sorunlarındandır. Bu nedenle, bulaşıcı hastalıklar tehdit oluşturmadan önce halk sağlığını korumaya yönelik gerekli tedbirlerin alınması zorunludur. Bu tedbirlerin alınabilmesi için bulaşıcı hastalıkların en kısa zamanda ilgili mercilere bildirilmesi gerekmektedir.

Aşağıda uluslararası halk sağlığı için acil durumları belirlemede kullanılan “karar alma sistemi” gösterilmiştir.

Buna göre aşağıdaki durumlardan hangisinde olayın uluslararası sağlık tüzüğü kapsamında bildirimi zorunlu değildir?

A
Toplum sağlığı için endişe verici olması ve ansızın gerçekleşmesi
B
Toplum sağlığı için tehlikeli ancak alışılmış olması ve uluslararası alanı etkileyecek hiçbir risk taşımaması
C
Toplum sağlığını tehdit etmemesi ancak alışılmadık bir anda gerçekleşmesi ve uluslararası seyahati sınırlandırma riski taşıması
D
Toplum sağlığını tehlikeye atmaması ancak beklenmedik bir anda gerçekleşmesi ve uluslararası yayılma riski olması
Soru 17
  • Kulak kabartmak
  • Kulak kesilmek
  • Kulak vermek
  • Kulak misafiri olmak

Aşağıdakilerden hangisi, bu deyimlerdeki dinlemelerin niteliğini bildiren sözcüklerden biri değildir?

A
Merakla
B
Gizlice
C
Pürdikkat
D
Üstünkörü
Soru 18

Zarf-fiiller cümleye zaman veya durum anlamları katar.

Buna göre aşağıdakilerden hangisinde zarf-fiil cümleye farklı bir anlam katmıştır?

A
Çocuklar güle oynaya okul bahçesine çıktı.
B
Merdivenleri çıkarken ev sahibiyle karşılaştık.
C
Şehre girince ilk ışıklardan hemen sola dönün.
D
Hava kararmadan yola koyulmamız gerekiyor.
Soru 19

Şu dünyaya gelişi ve buradan göçüşü bile kesin tarihleriyle belli olmayan Hoca Nasrettin, adına UNESCO tarafından bir “yıl” armağan edileceğini, yedi düvelde namının yürüyeceğini nereden bilecekti? Hangi asırda, nerede yaşamış olursa olsun, doğum ve ölüm yılları, ailesi, eşkâli üzerinde tartışmalar yapıladursun; o, her birimizin hayal dünyasında canlanan kişiliği, gülümseyen yüzü ve bilgece zekâsıyla bu toplumun içinde capcanlı yaşayıp durmaktadır. Hayatı bu kadar meçhul olduğu hâlde böyle ölmez bir şöhrete, böylesine yaygın bir tesire sahip olmak, dünya yüzünde pek az kişiye nasip olmuştur. O her ne kadar gizli kalmak istediyse de göl maya tutmuştu bir kere.

Bu cümledeki altı çizili söz öbeğinin anlamı aşağıdakilerden hangisinde vardır?

A
Bu kadar zamandır hiç kimse sorunlarımızı çözemediyse çok da umutlanmamak gerekir.
B
Türk milletinin bağımsızlık mücadelesi, görünürdeki her türlü olumsuzluğa ve imkânsızlığa rağmen mutlu sonla neticelenmiştir.
C
Kolay bir rakibini yenmek için bile her türlü taktiği uygulayıp açık ara farkla maçı kazandı.
D
Ev sahibi takımın oyuncuları sahaya isteksiz çıkarak maçı rakiplerine altın tepside sundu.
Soru 20

Aşağıdaki metinlerden hangisi bu görsellerden herhangi birinin çağrıştırdığı duygu ve düşünceleri içermemektedir?

A
Kışın en güzel yönü, baharı müjdelemesidir bence. Bu bir çeşit güney alışkanlığı olsa gerek. Palmiyelerle, hurmalarla, portakal çiçekleriyle büyümüşseniz eğer karı ne kadar severseniz sevin, gönlünüzün bir yanı yine de baharı özler.
B
Yol ve yolcu… Neler söylemez ki bu iki kelime insana. İkisi birbirinden asla ayrı olamaz. Yol varsa yolcu vardır, yolcu yoksa yol yoktur. Yollar ve yolcular… Dile ah, göze nem, gönle bir sam yeli bırakır çoğu zaman. Yollar hem kavuşturan, hem ayırandır.
C
Hepinizin ulaşmak istediğiniz fakat ulaşınca da kötülediğiniz bir insanlık hâli vardır: İhtiyarlık. Kimi ihtiyarlığın insanları işlerinden uzaklaştırmasından, kimi vücudu zayıf düşürmesinden şikâyet eder. Ancak Cicero’nun “İhtiyarlık” adlı kitabında bu durum bambaşka açıdan ele alınmıştır.
D
Cesaretin hayatta çok önemli bir rolü olduğunu kabul etmek lazım. Hayvanlar âlemine baktığımızda orada yalnız cesur olanların dikkat çektiklerini, kendi başlarına yaşama imkânına sahip olduklarını; cesaretten mahrum olanların ise sürüler hâline girerek insanların emrinde, silik bir ömür sürdüklerini görürüz.
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
20 tamamladınız.
Liste
Geri dön
Tamamlananlar işaretlendi.
12345
678910
1112131415
1617181920
Son
Geri dön

Yorum yapın